Jaki metraż mieszkania wybrać?

  • test :

PO CO KOMU PRZESTRZEŃ?

Wyprawy przyczepami kempingowymi, na które nastała moda, pokazują, że na niewielkiej przestrzeni można zaaranżować przestrzeń do mieszkania nawet dla czteroosobowej rodziny. Najpopularniejsze przyczepy mają wymiary ok. 8,5 x 2,5 m co daje jedynie nieco ponad 20 m2. Czy to oznacza zatem, że dla jednej osoby wystarczający metraż to nieco ponad 5 m2? Z pewnością nie. Kempingi od mieszkań różnią się tym, że nie są przeznaczone do pobytu stałego, całorocznego i nie spełniają mieszkaniowych potrzeb długoterminowych choć znam takie osoby, które podróżując decydują się na taką formę zamieszkania na kilka miesięcy lub lat. Od mieszkań wymagamy jednak zdecydowanie więcej przestrzeni, która da nam poczucie komfortu.

Według obowiązujących przepisów, aby przestrzeń mogła nazywać się mieszkaniem musi mieć minimum 25 m2. Poniżej tego metrażu mówimy o tzw. studiach. Przed zakupem mieszkania warto zdać sobie sprawę jaki metraż będzie optymalny dla nas. W tym celu powinniśmy zastanowić się ile pokoi będzie nam potrzebne. Zwyczajowo, mówiąc o ilości pokoi, nie mówimy tylko o pokojach niezależnych, zamkniętych, ale także o otwartych przestrzeniach. Mieszkanie posiadające dwie sypialnie i salon z aneksem kuchennym będzie funkcjonować zatem jako trzypokojowe.

Gdy nie posiadamy odpowiedniej ilości gotówki lub zdolności kredytowej pojawia się pokusa zakupu mniejszego mieszkania i wydzielenia w nim dodatkowej przestrzeni poprzez ustawienie dodatkowych ścianek działowych. Warto pamiętać, że dodatkowy pokój nie może zostać wydzielony „od tak” lecz musi on spełniać pewne kryteria. Najważniejszym z nich jest posiadanie okna o wymiarach normowych względem powierzchni podłogi. „Ślepy” pokój to w architekturze duży błąd.

Na papierowym rzucie mieszkania wrysować można wszystko – pytanie jednak jak taki szkic ma się do rzeczywistości. W praktyce coraz częściej widujemy prospekty deweloperów, w których to pokoje mają 8 m2 lub nawet mniej. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda pięknie, mieszkanie wydaje się duże i praktyczne. Komplikacje zaczynają się jednak w momencie, gdy takie pokoje chcemy urządzić. Tu ogromna uwaga ode mnie: uważajcie na wrysowane w pomniejszonej skali symbole mebli, szafek kuchennych i łóżek. Ten trik deweloperów może zdecydowanie zaburzyć odbiór przestrzeni z jaką mamy do czynienia. W mojej pracy wciąż jeszcze natrafiam na takie układy, które po pomiarach okazują się zupełnie niewykonalne. Szczególną uwagę zwracam na sprzęty AGD o nieistniejących wymiarach lub główne ciągi garderoby, które nie pomieszczą ubrań na drążku.

Kalkulując wielkości pomieszczeń warto pamiętać o czymś takim jak powierzchnia nieustawna. Taki obszar występuje wszędzie tam. gdzie zlokalizowanie jakiegokolwiek stałego mebla uniemożliwiałoby poprawną funkcjonalność reszty układu. Typowymi przykładami są tutaj kluczowe komunikacje, łuki zataczane na rzutach przez skrzydła drzwiowe i okienne ale także te przestrzenie, które w trakcie otwierania zajmują meble lub sprzęty AGD. Nieustawne będą także robocze strony tych mebli, do których musimy zachować dostęp jak np. przynajmniej jedna krawędź łóżka. W minimalizowaniu powierzchni nieużytkowych pomocne jest np. układanie kuchni w zwartej zabudowie lub stosowanie drzwi przesuwnych zarówno do pomieszczeń jak i w meblach. Dobrym pomysłem mogą okazać się także okna odstawno-przesuwne lub typu HS. Te rodzaje stolarki sprawiają, że otwarte skrzydło nie zachodzi do środka a jedynie porusza się w ościeżu okna. W łazienkach natomiast dobrym rozwiązaniem mogą być prysznice typu walk-in (bez brodzika, zazwyczaj wydzielone lekką ścianką szklaną) lub z kabiną z drzwiami otwieranymi do wewnątrz. Stosując baterie podtynkowe doa umywalek nie musimy wygospodarowywać dodatkowej przestrzeni na blacie lub umywalce, a regał do przechowywania może zostać wygospodarowany ponad zabudową stelażu spłuczki podtynkowej.

Na kim z nas nie robią wrażenia ogromne korytarze z holem prowadzące do wnętrza luksusowych rezydencji. Wygląda to wspaniale i reprezentacyjnie, ale niewątpliwie nie jest to część przestrzeni pełniąca rolę strikte mieszkalną. Komunikacja w małym mieszkaniu warto, aby była obniżona do minimum. Korytarze powinny być logiczne i krótkie. Ich szerokość nie powinna być jednak mniejsza niż 120 cm. Powinniśmy unikać nieustawnych zagłębień ze zlokalizowanymi w nich drzwiami. W korytarzach dobrze sprawdzą się szafy z gładkimi frontami bez uchwytów, powiększające optycznie lustra i gra kolorów optycznie przybliżająca pomieszczenie do kwadratu. W innych pomieszczeniach wszystkie meble, a w szczególności wolnostojące wymuszają lokalizację ścieżek komunikacyjnych. Czy to źle? Wręcz przeciwnie ponieważ dodatkowa przestrzeń dodaje przestronności, ułatwia poruszanie i korzystanie z takich mebli, jednak gdy mieszkanie nie jest duże może warto przemyśleć podobną minimalizację tych komunikacji. W kuchniach warto wziąć pod uwagę wymianę wyspy na półwysep przez połączenie jej z resztą zabudowy lub przysunięcie do ściany, natomiast w jadalniach stół postawić pod ścianą, a w salonie kanapę przysunąć do narożnika pomieszczenia.

PRAKTYCZNA PORADA

• Moim zdaniem powierzchnia praktycznej sypialni zaczyna się od 10m2. Optymalna powierzchnia oscylowałaby w okolicach 12-15 m2
• Dla innych pomieszczeń także występują podobne minimalne gabaryty i tak moim zdaniem:
• salon z aneksem kuchennym nie może mieć mniej niż około 19m2 (optymalnie 24 – 30m2),
• salon bez kuchni dobrze gdy ma minimum 15 m2 (optymalnie 19 – 24m2),
• łazienka z prysznicem lub wanną 4 m2 (wygodne łazienki mają powyżej 5m2),

Tak jak wcześniej wspomniałem te liczby są mocno subiektywne, a rozplanowanie mieszkań bardzo indywidualne. W związku z tym przed ostatecznym wyborem warto dokładnie przeanalizować zakup, ponieważ może okazać się, że pomieszczenia mniejsze niż omawiane także świetnie spełnią nasze osobiste potrzeby. W tym miejscu zapraszam także na spotkania ze mną w trakcie konsultacji online.

Oferta kierowana jest do wszystkich z Was, którzy stoją przed wyzwaniem:

  • Zakupu mieszkania lub domu u dewelopera
  • Wykończenia wnętrz domów i mieszkań prywatnych
  • Decyzji wyboru projektu typowego
  • Porównanie mieszkań przed zakupem
  • Zgłoszenia zmian budowlanych
  • Dostarczenia deweloperowi wytycznych instalacji lub ścian działowych

ILE POKOI MAJĄ MIESZKANIA W ZALEŻNOŚCI OD METRAŻU

• Mieszkanie 1 pokojowe (kawalerka)
Metraż od 25 – 40 m2
Idealne dla pary młodych ludzi, osoby mieszkającej samotnie, starszej osoby
• Mieszkanie 2 pokojowe
Metraż od 38 – 54 m2
Idealne dla pary młodych ludzi (ewentualnie z małym dzieckiem), osoby prowadzącej jednoosobowe biuro, starszej osoby
• Mieszkanie 3 pokojowe
Metraż od 52 – 70 m2
Idealne dla modelu rodziny 2+1 (ewentualnie 2+2), dla pary, najbardziej uniwersalny metraż mieszkań
• Mieszkanie 4 pokojowe
Metraż od 65 – 90 m2
Idealne dla modelu rodziny 2+2
• Mieszkanie 5 pokojowe i więcej
Metraż od 85 m2
Idealne dla dużych rodzin, duży potencjał aranżacji apartamentowej

MIESZKANIA LUKSUSOWE I APARTAMENTY

Powyższe przemyślenia są trafne w przypadku pragmatycznych mieszkań mających z powiedzeniem spełniać potrzeby mieszkaniowe i być łatwymi w ewentualnej szybkiej odsprzedaży. Coraz modniejsze w Polsce stają się jednak mieszkania oferujące coś więcej. W sprzedaży można je rozpoznać po nazewnictwie takim jak apartament, penthous lub loft. Rynek tych nieruchomości rządzi się innymi prawami, ceny są znacznie wyższe, a układy funkcjonalne bardziej przestronne. Te mieszkania są zazwyczaj dużo większe niż tradycyjne. Metraże często osiągają nawet 200 m2 i posiadają rozległe tarasy oraz dwupoziomowy układ. Przy takich przestrzeniach nie musimy ograniczać się do minimalizowania metraży poszczególnych pomieszczeń. Już same prospekty deweloperskie w przypadku mieszkań premium posiadają przestronne układy, często z miejscem na wolnostojące wyspy kuchenne, ogromne kanapy, prywatne łazienki i garderoby przy sypialniach oraz przestronne hole i komunikacje. Czy w takim razie mieszkanie tego typu można kupić w ciemno i zaufać, że deweloper pomyślał już za nas tworząc przestrzeń idealną? Zdecydowanie nie! W ofertach deweloperów dostrzegam mocne nadużywanie nazywania ich inwestycji mianem apartamentowiec. W praktyce często jest to piękne hasło marketingowe mające podnieść prestiż inwestycji (czytaj cenę) nie dając w zamian tego czego byśmy oczekiwali. Przy zakupie takich mieszkań zalecamy ostrożność i dokładne sprawdzenie standardów wykończenia.
Samo łóżko dwuosobowe o wymiarach 170×210 (większość łóżek z ramą posiada podobne wymiary) to metraż ponad 3,5m2.
Nawiązanie do następnego artykułu o optycznym powiększeniu pomieszczeń

PRAKTYKA

Niezależnie od moich przemyśleń sformułowanych w tym poście pamiętajcie aby przy wyborze mieszkania kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami. Myślcie także o nadchodzących potrzebach. Może okazać się, że w najbliższym czasie wasza rodzina się powiększy. Jeżeli myślicie o mieszkaniu dla dwojga ale realnie myślicie o dziecku powinniście wybierać mieszkanie z trzema pokojami. Podobna sytuacja może wystąpić gdy przyjdzie Wam zająć się kimś starszym lub schorowanym z Waszej rodziny. Część z nas potrzebuje także dodatkowego miejsca do spokojnej pracy. Nawet jeżeli na co dzień pracujesz w biurze to obecne czasy pokazały, że sytuacja może zmusić do home office. Wtedy dodatkowy pokój – biuro może okazać się niezastąpiony. Mam nadzieję, że ten wpis był pomocny chociaż dla części z Was. Pamiętajcie, że każdy przypadek jest indywidualny a decyzja o zakupie nieruchomości wiąże nas na lata. Zachęcamy w związku z tym do konsultacji z architektami i projektantami jeszcze przed zakupem. Może to pomóc Wam w podjęciu najlepszej dla Was decyzji.