Układ dobry, lepszy i najlepszy

  • test :

UKŁAD DOBRY

Dobre układy funkcjonalne to na przykład te jakie w materiałach reklamowych proponują deweloperzy. Są to bardzo poprawne lub nawet czasem oczywiste propozycje. Ich celem jest wytworzenie u klienta poczucia skali z prezentacją jednego z możliwych układów wskazując przy okazji na przebieg instalacji jakie będzie realizował deweloper w trakcie budowy. Powstają one przez powtarzalne kopiowanie tych samych bloków gotowych mebli, armatury łazienkowej, AGD itp. W praktyce chodzi o efekt powtarzalności a skutkiem ubocznym tego działania jest powtarzanie się tych samych mebli w kolejnych mieszkaniach z oferty. Na takich układach widzimy sporo niezależnych pokoi, co ma być zaletą przy wyborze mieszkania. Salony z aneksem kuchennym mają często niecałe 20 m2 a sypialnie 8 a okazuje się, że wszystko się w nich mieści. Pytanie czy jednak na pewno? Odsyłamy Was w tym miejscu do innego z naszych artykułów – „jaki metraż jest mi potrzebny?” W skrócie trzymając się układów dobrych z pewnością stworzymy wnętrza użytkowe i poprawne technicznie. Możemy także liczyć na to, że wystąpi pełna zgodność z instalacjami poprowadzonymi przez dewelopera. Czy takie wnętrze będzie jednak miało charakter i będzie seksi? Szanse na to są niewielkie.

UKŁAD LEPSZY

Dobrą praktyką do stworzenia lepszego wariantu układu funkcjonalnego jest rozpoczęcie od podziału przestrzeni na ustawną i nieustawną. Pozwoli nam to zoptymalizować układ w ten sposób aby korzystanie z takiego domu było wygodne i ergonomiczne. Osobiście zaczynam od wyznaczenie ścieżek komunikacyjnych o ergonomicznych szerokościach proporcjonalnych do omawianej nieruchomości. Wrysowuję także łuki skrzydeł okien i drzwi – one wyznaczaj nam powierzchnię, w przestrzeni której nie mogą znajdować się przeszkody. Zwracam także uwagę na inne elementy, które mogą stanowić problem w zapewnieniu odpowiedniego miejsca na wyposażenie. Cała reszta to przestrzeń ustawna. Przemyślany projekt to taki, który wykorzystuje tą przestrzeń w całości. Następny krok to podział przestrzeni na strefy funkcjonalne i tak w kontekście salonu z aneksem kuchennym wyłaniamy strefę przygotowania posiłków, strefę jadalnianą oraz strefę wypoczynkową. Dobrze gdy lokalizacja występuje właśnie w takiej kolejności po sobie. Podobne zasady warto utrzymywać w pozostałych pomieszczeniach. Strefy o większym zapotrzebowaniu na światło warto ulokować przy oknach – będą to strefy wypoczynkowe, kuchnie, biurka dziecięce i jadalnie. Z dala od okien możemy umieścić łóżko, prysznic lub wannę. W bardziej dopracowanych układach warto przeanalizować metraż wybranych pomieszczeń oraz ich kształt. Pomieszczenia powinniśmy optycznie zbliżać do kształtu kwadratu unikając efektu korytarza. Sprzyja temu lokalizowanie wysokich zabudów jak np. szafy lub prysznice wzdłuż krótkich ścian pomieszczeń.

UKŁAD PREMIUM

Aby osiągnąć efekt wow w trakcie projektowania musimy myśleć wielotorowo i budować wzajemne zależności między użytymi elementami. To co nas ogranicza to wyobraźnia i odrobinkę… ściany nośne choć i na te są odpowiednie sposoby. Z jednej strony wszystkie zasady wymienione powyżej wciąż są aktualne a z drugiej strony czasem trzeba o nich całkowicie zapomnieć. Oryginalny układ wymaga indywidualnego podejścia do projektu. Układy premium mają dać przede wszystkim przestrzeń i dlatego apartamenty teoretycznie dysponujące metrażem dla czteroosobowej rodziny będą służyć jako mieszkanie dla dwojga. Co za tym idzie zaczynamy od zmiany myślenia. Usuwamy część ścianek i przeorganizowujemy pozostałe. Tworzymy duże open space i wprowadzamy przestronność. Bardzo często okna wymieniamy na bezprogowe konstrukcje przesuwne. Mieszkanie musi być komfortowe i bezkompromisowe. Takie okna dają nam także większą ustawność ponieważ nie pojawia się łuk skrzydła zachodzący do środka. Już na etapie stanu deweloperskiego należy intensywnie myśleć o wnętrzach. To co chcemy schować przed wzrokiem mieszkańców to wszystkie części techniczne. Staramy się wygospodarować zamkniętą przestrzeń na pralnię, ukryć rozdzielnie elektryczne a grzejniki wymienić na ogrzewanie podłogowe lub kanałowe.

Kuchnia to serce domu a układy premium stawiają przed nią wiele wymagań. Kluczowe są potężne wyspy dające ogrom blatu roboczego. Na blacie wsypy można wygospodarować przestrzeń na dekoracyjny zlew lub płytę indukcyjną. Od jej frontalnej części można zastosować hokery barowe.  AGD  umieszczamy w wysokich słupkach i umiejscawiamy na poziomie wzroku. Oprócz klasycznych piekarników i mikrofalówek pojawić mogą się także ekspresy do kawy, szuflady grzewcze, winiarki lub hydroponiki. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie zamykanego blatu roboczego pośród zabudowy wysokiej. Pozwala to schować na co dzień małe AGD, zachować minimalizm ściany z wysokimi słupkami a w szczególnych sytuacjach ukryć nieporządek.

W części dziennej królować będą wielkie kanapy modułowe o geometrycznych kształtach. Taki rodzaj kanapy pozwala na zbudowanie szerokich planów lub wypoczynków wielostronnych, na których można usiąść z więcej niż jednej strony. Stoły w jadalni są zdecydowanie bardziej eleganckie gdy stanowią nierozkładany mebel w docelowej wielkości.

Sypialnia może być nie tylko miejscem do spania. Pomieszczenie można ożywić budując open space skupiający część nocną, kąpielową oraz garderobę. Przy łóżku może pojawić się wanna wolnostojąca, prysznic z deszczownicą, blat z dwoma umywalkami a nawet sauna lub jacuzzi. Jednym słowem na bogato ale przede wszystkim nietuzinkowo. W trakcie projektowania apartamentów komfort użytkowników i mnogość scenariuszy powinna nam przyświecać.

Poczuciu przestronności sprzyja także wymiana w łazienkach klasycznych kabin prysznica na konstrukcje walk-in czyli obszar prysznica wygrodzony tylko pionowymi szybami i nie posiadający klasycznych drzwi. Oprócz misek ustępowych możemy pomyśleć o miejscu na bidet lub bitetkę. Miejsca do przechowywania należy zgrabnie ukryć. To już na tym poziomie powinniśmy myśleć o proporcjach i podziałach. Najmilej widziane są te asymetryczne oparte na złotej proporcji. Efekt musi być seksi, a układ sam w sobie musi zadziwiać.

Podsumowując  – elementy jakie warto aby pojawiły się w projekcie apartamentu:

  • potężne wyspy kuchenne
  • rozłożyste kanapy o niestandardowym układzie
  • zabudowy kuchenne z możliwością ukrycia przestrzeni blatu roboczego
  • integracja z naturą przez obecność roślinności
  • całkowite ukrycie instalacji i zaplecza technicznego i gospodarczego
  • Przyległa do sypialni garderoba i łazienka
  • Prysznic lub wanna w sypialni w pobliżu łóżka
  • duże nierozkładane stoły
  • Minimalistyczne, łatwe do utrzymania czystości rozwiązania