DRZWI Z OŚCIEŻNICĄ UKRYTĄ

  • test :

IKONA MINIMALIZMU

W obecnym czasie drzwi z ościeżnicą ukrytą to absolutny guilty pleasure inwestorów i fanów minimalizmu. W swoich osobistych inwestycjach ja także decydowałem się na takie właśnie drzwi.

Poniżej publikuję mały poradnik jak odpowiednio wybrać drzwi tego typu do swojego domu.

Marka drzwi

Obecnie już wielu producentów posiada w ofercie drzwi z ościeżnicą ukrytą. Możemy zakupić je pod szyldem marek popularnych jak DRE, Porta lub Pol-Skone a dla bardziej wymagających polecić mogę markę Eclisse.   Drzwi tych wszystkich producentów na pierwszy rzut oka będą tym samym produktem jednak ich jakość, budowa i opcje konfiguracji mogą znacząco się różnić.  Nie mniej istotna będzie także cena. Ceny najtańszych modeli z pełną usługą montażu i podstawowym osprzętem zaczynają się od 1800 zł za sztukę.  W praktyce warto przyjąć jednak nie mniejszy budżet niż 2200 zł. Aby drzwi były pełnowartościowe powinny posiadać kilka istotnych opcji, które ustalamy w trakcie konfiguracji.  W jej trakcie padnie wiele pytań więc postaram się doradzić jak na nie odpowiedzieć by nie być rozczarowanym:

Drzwi z wypełnieniem w postaci plastra miodu czy z pełnym wypełnieniem w postaci płyty otworowanej lub innej płyty drewnopodobnej?

Drzwi z wypełnieniem w postaci plastra miodu opcja, którą kategorycznie odradzam. To podstawowa konfiguracja bez dopłaty u większości producentów jednak w praktyce takie drzwi stają się delikatne, tandetnie lekkie ale co najważniejsze nie odporne na uderzenia.  W czasie studiów w wynajmowanym mieszkaniu miałem takie właśnie drzwi, które przy otwarciu uderzyły w regał, na którym leżał laptop. W drzwiach powstał dziura, której nie dało się już naprawić.  Dopłaty do pełnego wypełnienia oscylują w granicach 80 – 150 zł więc zdecydowanie polecam wybrać tą opcję. Zwróci się ona natychmiast.

Jakie kierunki otwierania?

Drzwi bezprzylgowe, którymi są drzwi z ościeżnicą ukrytą cechują się dodatkowymi parametrami określania ich sposobu otwierania. W klasycznych drzwiach przylgowych wystarczy powiedzieć czy mają być lewe czy prawe – w drzwiach ukrytych dochodzi jeszcze temat strony licowania. Warto pamiętać, że z uwagi na grubość drzwi oraz technologię ich montażu i otwierania drzwi mogą licować się jedynie od jednej strony ściany. Efekt gładkiej ściany wystąpi zatem jedynie tam gdzie sobie tego zażyczymy. od strony przeciwnej drzwi będą osadzone jakby we wnęce stanowiącej różnicę grubości drzwi i ściany. Drzwi otwierające się w przeciwną stronę niż się licują będą nazywały się rewersami. Wybierając stronę licowania kieruj się poniższymi radami:

  • licuj drzwi od strony korytarzy zbiorczych  – typowym przykładem może być każdy rodzaj holu prowadzący do pokoi i łazienek. Jest to pomieszczenie gdzie będziemy widzieć wiele drzwi naraz i efekt licowania będzie najbardziej efektowny patrząc właśnie z tego miejsca. W większości przypadków zatem informacja by drzwi licowały się od strony korytarza będzie poprawna.
  • W pomieszczeniach przechodnich licuj drzwi od strony pomieszczenia, z którego będziesz przechodził dalej – przykład takiej sytuacji to układ sypialnia, garderoba, łazienka. W takiej konfiguracji drzwi do każdego z pomieszczeń będą licować się od strony zewnętrznej względem danego pomieszczenia.

Do wyboru pozostaje także kierunek na który otwierać się będą drzwi. Warto pamiętać tu o pewnych podstawowych zasadach:

  • Drzwi do łazienek i pomieszczeń gospodarczych, wc, kotłowni, pomieszczeń z piecem gazowym, otwieramy na zewnątrz.
  • Drzwi do sypialni, pokojów otwieramy do środka.

Doprecyzowaniem tego wyboru będą pytania: po której stronie klamka? lub na którą stronę mają zachodzić drzwi?

Tu zazwyczaj odpowiedzą jest taki układ, w którym klamka drzwi jest zlokalizowana po stronie włącznika obsługującego oświetlenie danego pomieszczenia.

Drzwi do wykończenia własnego czy drzwi lakierowane?

Tu ciężko wskazać jednoznaczny wybór – zależy on od preferencji. Osobiście w większości przypadków używam w projektach drzwi do wykończenia własnego przygotowane do malowania. Taki rodzaj pozwala pomalować zarówno skrzydło jak i przyległą do niego ścianę tą samą farbą, o tym samym kolorze i o tym samym stopniu matowości lub pokryć jednakową masą dekoracyjną lub tapetą. Takie dopasowanie zmaksymalizuje efekt ukrycia drzwi i najlepiej zintegruje ścianę ze skrzydłem. Powyższe rozwiązanie ma jednak przeciwników twierdzących, że woli by drzwi były fabrycznie polakierowane i w pełni zabezpieczone przez producenta. Głównie pada tu argument utrzymania drzwi w czystości oraz trwałości powłoki. Warto jednak pamiętać, że przy obecnych mieszkankach farb do wnętrz na bazie lateksu utrzymanie czystości ścian staje się bardzo łatwe. Powłoki te są godne polecenia. W przypadku ewentualnych zabrudzeń zazwyczaj wystarczy Magic Gąbka – jeśli nie znasz to sprawdź – będziesz zachwycony/a. Wracając do tematu drzwi lakierowane będą odróżniać się od ściany odcieniem oraz stopniem połysku. Efekt zlicowania zostanie zaburzony. Jest to dodatkowa opcja więc drzwi będą też droższe.

Czy ościeżnica ma być polakierowana?

Temat lakierowania ościeżnicy jest już zdecydowanie bardziej godny poważnego wzięcia pod uwagę. Z uwagi na trud pomalowania jej we własnym zakresie warto rozważyć czy nie zlecić tego bezpośrednio produkcji. Jeżeli jednolity kolor będzie pasował do naszych aranżacji to będzie to zdecydowanie dobry wybór – tą opcję polecam. W przypadku braku jej wyboru dostaniesz surową aluminiową ościeżnicę i ewentualnie zestaw do zagruntowania powierzchni.

Dobór klamek i zamków

Drzwi z ościeżnicą ukrytą maja zazwyczaj ascetyczny wygląd lecz to co może je wyróżnić to odpowiednio dobrana klamka i zamki. W trakcie wyboru polecam mocniej zagłębić się w temat, Klamki ekonomiczne w zakupie mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Mogą się blokować, haczyć wydawać nieprzyjemne dźwięki. W jakościowych produktach te problemy nie wstępują. Ciekawostka: Drzwi bezprzylgowe obecnie są montowane z tzw. zamkami magnetycznymi. Nie ma w nich poruszającego się języka, który mógłby przy zamykaniu i otwieraniu niszczyć ościeżnicę. Obecnie to praktycznie standard i must have ale lepiej przekonać się czy Twoje zamki będą także zamkami magnetycznymi.

Ilość zawiasów

Zalecam by w drzwiach pojawiły się 3 zawiasy – montaż na dwóch może powodować nadmierne osiadanie drzwi.

Dodatkowe akcesoria

Wybrane drzwi powinny posiadać zamek motylkowy (idealny do wc i łazienek) lub zamknięcie na klucz (pokoje, sypialnie). Widziałem także możliwość domówienia systemu elektronicznego, który jest zarazem włącznikiem światła w pomieszczeniu. Może być to dobre rozwiązanie dla spiżarni lub garderób – wszędzie tam gdzie chęć dostania się do pomieszczenia jest tożsame z chęcią załączania światła w środku.

Podcięcia wentylacyjne

W przypadku każdych drzwi dodatkową usługą może być zamówienie podcięcia wentylacyjnego. Jest ono kluczowe w przypadku domów i mieszkań z grawitacyjną wentylacją. Zasadniczo podcięte drzwi zamawiamy do pomieszczeń wentylowanych szczególnie tych bez okien i nawietrzaków. Podcięcie ma za zadanie wpuścić powietrze do pomieszczenia. Prawdopodobnie taką opcję powinieneś/naś zaznaczyć w drzwiach do łazienek, kuchni czy pomieszczeń z urządzeniem gazowym. Jeżeli planujesz użyć rekuperację podcięcia w wybranych pomieszczeniach także mogą okazać się konieczne ale ten fakt ustal ze swoim instalatorem.

Wymiary otworu montażowego

Zazwyczaj pod drzwi z ościeżnicą ukrytą wymiar otworu jest nieco większy niż standardowy i wynosi około 92 x 210 cm lecz jest to mocno uzależnione od producenta drzwi. To co warto pamiętać to fakt, że w przeciwieństwie do standardowych ościeżnic nakładanych, które pomniejszają węgarek i odbierają ustawność drzwi ukryte go poszerzają zazwyczaj o około 5-6 cm. I tak gdy twój otwór w murze wynosi 92 cm a węgarek obok 45 cm to po montażu i obróbce drzwi wymiary będą zbliżać się do proporcji 80 cm w świetle ościeżnicy i 45 + 6 cm węgarek. Ta informacja często ratuje nam projektowe życie. Uzyskujemy dodatkowe kilka centymetrów które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla lokalizacji umywalek, szaf itp.

Brak węgarków? Nie będzie w tym przypadku problemem. 

Dodatkowy atut projektowy jest taki, że osadzenie drzwi z ościeżnicą ukrytą nie wymaga węgarków – takiej ościeżnicy nie osadza się okalając ścianę lecz montaż odbywa się w świetle otwory drzwiowego.

Konieczność precyzyjnej obróbki.

Nawet jeśli zamówisz drzwi z montażem warto pamiętać, że usługa zakończy się na osadzeniu ościeżnicy ale bez jej obróbki.  Dodatkowo montaż będzie dwufazowy a osadzenie skrzydła odbędzie się dopiero po obróbce otworu. W czasie między wizytą montażysty będziesz potrzebował szpachlarza lub w łazienkach płytkarza, który wykończy ościeżnicę za pomocą mas gipsowych lub płyt gipsowo-kartonowych. Może być to dodatkowy istotny koszt niezależny od zakupu drzwi.

PS. w przypadku pomieszczeń obłożonych płytkami polecamy wnękę drzwiową także nimi wyłożyć zachowując przejście szlifem na 45 stopni – pozwoli to w przyszłości zachować czystość stylu ściany i

ościeżnicy i zarazem będzie stanowić najlepsze wykończenie przy posadzce.

Listwy podłogowe.

Naturalnym wyborem listew przy ościeżnicach nakładanych są listwy podłogowe o podobnej szerokości jak ościeżnica i w podobnym kolorze. W przypadku drzwi z ościeżnicą ukrytą sprawa nieco się komplikuje. Gdy drzwi otwierają się do środka a licują od zewnątrz wykonanie klasycznych listew w przestrzeni wewnątrz otworu drzwiowego jest nie możliwe z uwagi na kolizję z łukiem skrzydła. Tu mamy klika możliwości:

  • Wykończenie szpachlarze do samego dołu z zachowaniem wysokiej staranności a listwy zakończyć na ścianie równoległej do skrzydła – mimo wszystko będzie to miejsce narażone na zabrudzenia.
  • Użycie listew wpuszczanych – taką decyzję dobrze podjąć już na etapie budowy domu przed tynkowaniem.
  • W przypadku płytek na ścianach wejście płytkami w przestrzeń ościeżnicy zachowując przy obróbce przestrzeń na płytkę.

Uwaga:

Powyższe zalecenia na pewno przydadzą ci się przy zamawianiu drzwi i większość pytań sprzedawcy i montażysty Cię nie zaskoczy. Pamiętaj jednak, że od każdej reguły występują odstępy. W Twoim przypadku pewne zasady mogą nie działać z uwagi na inne specyfikacje układu funkcjonalnego. Przed ostatecznym wyborem możesz skontaktować się z nami skonsultować wybór do Twojego domu lub mieszkania.