DUBAJ

  • test :

DUBAJ – ZJEDNOCZONE EMIRATY

Nasza podróż do Dubaju trwała łącznie 6 dni. W tym czasie udało nam się zaliczyć wszystkie punkty jakie sobie zaplanowaliśmy lecz oczywiście miasto to daje zdecydowanie więcej możliwości. Zazwyczaj naszym głównym założeniem jest nie stanie w kolejkach i w miarę możliwości nie korzystanie z atrakcji dostępnych na bilet.

W skrócie plan naszej wycieczki wyglądał tak:

  1. dzień. Lot na trasie Warszawa – Dubaj, transfer do hotelu, zwiedzanie Mariny nocą
  2. dzień. Zwiedzanie wschodniej części Dubaju: Dubaj Mall, Muzeum Przyszłości, Dubaj Frame, Trag Złota, Burj Khalifa i pokaz fontann.
  3. dzień. Wycieczka do stolicy Emiratów Abu Dhabi, Luwr, Meczet Szejka Zayeda
  4. dzień. Jumerach Beach, Hotel Żagiel, The Point, Hotel Atlantis i fontanny, Marina nocą.
  5. dzień. Pustynne Safari
  6. dzień. Hotel Palace Downtown, Mall of Emirates i wylot do Polski.

Korzystaliśmy z usług firm:

  • Połączenie lotnicze: Polskie Linie Lotnicze LOT klasa ekonomiczna
  • Hotel: Ibis Al Barsha ***
  • Pustynne Safari: Ammar Tours

Co przygotować na wyprawę do Dubaju:

  • Dolary w gotówce – inne waluty może być ciężko wymienić na lokalne Dirhamy – walutę polecam wymienić na miejscu na lotnisku lub w najbliższym kantorze. Warunki wymiany dolarów na AED są korzystne.
  • Kartę Rewolt gwarantującą korzystny przelicznik przy wymianie online – Karta została zaakceptowana w każdym miejscu gdzie jej używaliśmy
  • Aplikację z mapami offline – ja korzystałem z bezpłatnej aplikacji MAPS.ME, która wielokrotnie okazała się niezbędna w nawigacji po mieście w trybie samolotowym.

Informacje ogólne:

  • dogadanie się w języku angielskim będzie możliwe w większości miejsc
  • Szczepienia nie były wymagane
  • By odwiedzić Emiraty potrzebny będzie paszport ale dodatkowa wiza nie jest potrzebna – zostaje przyznana na lotnisku w formie pieczątki w paszporcie, nieodpłatnie.
  • Dubaj jest potężnym miastem i rozciąga się przez kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej
  • Lot do Dubaju z Warszawy trwa około 6 godzin
  • W Dubaju występuje przesunięcie czasowe względem Polski i wynosi 3 godziny – np. gdy w Polsce jest godzina 12:00 w Dubaju będzie już 15:00.
  • Połączenia telefoniczne realizowane z polskich sieci telefonicznych mogą okazać się bardzo drogie – dotyczy to także połączeń przychodzących, sms i korzystania z transferu danych.
  • Dostęp do WiFi jest powszechny i zazwyczaj bezpłatny.
  • Emiraty to kraj gdzie głównym wyznaniem religijnym jest muzułmanizm i w dobrym guście jest przestrzeganie lokalnych tradycji
  • Emiraty to kraj zróżnicowany etnicznie – dominują narodowości z Azji.
  • Piesze pokonywanie odległości między kolejnymi atrakcjami może okazać się niemożliwe lub bardzo czasochłonne i męczące. Dominuje transport za pośrednictwem metra, taksówek, autobusów lub wynajem samochodów.

Lista największych atrakcji Dubaju od Google: https://www.google.com/travel/things-to-do?dest_mid=%2Fm%2F01f08r&dest_state_type=main&dest_src=yts&q=dubaj&ved=0CAAQ8IAIahcKEwiQqoju5939AhUAAAAAHQAAAAAQCw 

NAWIGACJA PO DUBAJU

W Dubaju dobrze rozwinięty jest transport miejski i to z niego korzystaliśmy w zdecydowanej większości. Kilka razy zdecydowaliśmy się także na podróż taksówkami, które pozytywnie zaskakują ceną i jakością usługi.

Długie dystanse najwygodniej jest pokonywać metrem. Wbrew nazwie jest ono pociągiem nadziemnym a nie podziemnym. Szczegółowy opis oraz mapka przebiegu linii metra dostępne są na stronie https://www.visitdubai.com/pl/articles/guide-to-dubai-metro

Stacje metra widoczne są z daleka, każda jest podobna do siebie a drogę do nich wyznacza nadziemny wiadukt, po którym poruszają się pociągi. Ich trasa jest praktycznie w całości niezależna od innego ruchu ulicznego.

Aby wygodnie poruszać się korzystając z różnego rodzaju transportu zorganizowanego przez miasto warto zaopatrzyć się w srebrną kartę nol SILVER NOL. Taka karta będzie akceptowana zarówno w metrze, autobusach oraz pociągach drogowych.

Pozwoli ona także dostać się do Abu Dhabi przy pomocy autobusów linii 100 oraz 101. Kartę Nol możemy zakupić oraz zasilić w każdym holu wejściowym metra. Płatności można dokonywać w gotówce oraz kartą.

Przykładowe ceny przejazdów na kartę Nol:

  • Przejazd Dubaj – Abu Dhabi linia 101 – 25 AED
  • Pojedynczy przejazd metrem: 3 – 5 AED

Przykładowe ceny biletów jednorazowych metra:

  • Bilet jednorazowy wszystkie strefy: 6AED
  • Bilet Dzienny: 22 AED

Taksówkarze w Dubaju walczą o klienta i chętnie podjeżdżają do oczekujących na autobus turystów by zaoferować swoje usługi. Obawa przed wysokimi kosztami takiego transportu jest w Dubaju nieuzasadniona.

Ceny przewozów są niskie i regulowane przez włodarzy miasta. Do zamawiania taksówek może przydać się aplikacja Careem.

Przykładowe ceny kursów jakie odbyliśmy:

  • DMCC Metro Station – Hotel Ibis Al Barsha – około 7,5 km – około 22 AED
  • Hotel Ibis Al Barsha – lotnisko około 26 km – około 75 AED

Samochody taksówkarzy są ujednolicone i zazwyczaj są to pojazdy marki Toyota Camry oraz Hyundai Sonata. To duże wygodne samochody, zawsze czyste i wyraźnie oznaczone. W środku znajdują się cyfrowe taksometry a większość taksówkarzy rozlicza płatności zarówno w gotówce jak i płatności kartą.

MIASTO

Środek transportu:

Sposób płatności:

Cena karty:

Miejsce zakupu biletów:

Możliwości płatności:

Średnia cena przejazdu:

Uwagi:

DUBAJ

METRO, AUTOBUS, POCIĄG

SREBRNA KARTA NOL

6AED + Wartość doładowania (min. 19AED)

AUTOMAT NA STACJACH

Karta, gotówka

3-5 AED

Przód metra: strefa gold, tył metra strefa tylko dla kobiet

ABU DHABI

AUTOBUS

KARTA HAFILAT (Biało zielona)

5AED + Wartość doładowania (min. 10-15AED)

AUTOMAT NA STACJACH

Tylko gotówka

2 AED

Przód autobusu strefa tylko dla kobiet

MOJE TOP 10 MIEJSC JAKIE NALEZY ZOBACZYĆ W EMIRATACH ARABSKICH:

  1. DUBAJ MARINA – Przystań luksusowych jachtów położona pośród licznych drapaczy chmur – jedno z głównych centrów Dubaju. Aby się tu dostać należy dojechać czerwoną linią metra na stację Sobha Realty lub DMCC. Dalszą podróż można kontynuować pieszo lub podjechać bezpośrednio na główną wyspę Mariny korzystając z pomarańczowej linii metra.
  2. BURJ KHALIFA, DUBAJ MALL, POKAZ FONTANN – Najwyższy budynek na świecie i największe centrum handlowe na świecie – kompleks budynków których deweloperem była firma EMAAR słynąca z bezkompromisowych budowli w najlepszych lokalizacjach Dubaju.Dostać się tu można wysiadając na przystanku metro o tej samej nazwie i kierując się wiaduktem pieszym zaopatrzonym w przyspieszacze i kierując do wyjścia w centrum handlowym od strony sklepu Apple.
  3. LUWR – Nowoczesny budynek w stylu minimalistycznym otoczony błękitnym basenem który wnika do wnętrza kompleksu budynków muzeum. Budynek położony w Abu Dhabi do którego można dostać się autobusem 94.
  4. MECZET SZEJKA ZAYEDA – Monumentalny biały meczet – ikona Abu Dhabi – z poprzednią atrakcją łączy go wspólna linia autobusowa 94 – Meczet znajduje się na drugim końcu tej linii.
  5. THE POINT – punkt widokowy na przedostatnim przystanku linii pociągu Monorail biegnącego przez sztuczną wyspę Palma z widokiem na pokaz fontann i słynny hotel Atlantis. Dostęp wymaga skorzystania kolejno z czerwonej linii metra wysiadając na przystanku Sobha Realty, kolejno przesiadając się w pociąg linii pomarańczowej relacji Dubaj Marina – Palm Jumeirah i kolejno przechodząc przez parking podziemny skorzystać z przejazdy pociągiem Monorail relacji Palm Gateway – The Point (bilet w dwie strony kosztuje 15 AED i nie jest realizowany kartą Nol)
  6. MUZEUM NOWOCZESNOŚCI: Zjawiskowy budynek z unikalną elewacją z motywem pisma arabskiego gdzie każdy fragment okładziny stanowi unikalny element. Wnętrze robi nie mniejsze wrażenie a wejście do lobby jest bezpłatne i dostępne z przystanku metra Emirates Towers. W holu porusza się zdalnie sterowany sterowiec Festo naśladujący ruchy ryb w wodzie.
  7. PUSTYNNE SAFARI – Wycieczki organizowane przez ośrodki Beduinów i certyfikowanych kierowców terenowych Toyot i Nissanów dostarczające emocje w trakcie ostrej jazdy po pustynnych wydmach i kończące się tradycyjną kolacją przy grillu i pokazach występów artystów regionalnej sztuki. Wycieczki są do nabycia na stoenie GetYourGuide – polecam opcję 7 godzinną lecz opcja z ATV może nie spełnić Waszych oczekiwań.
  8. JUMERACH BEACH – kompleks plaż i bulwarów stworzonych na styl Amerykańskich Baywatch w Miami lub Los Angeles. Dojazd taksówka lub autobusami 12, 13, 14.
  9. DUBAJ FRAME – Największa ramka do zdjęć na świecie, na szczycie której znajduje się tras widokowy z przeszkoloną podłogą – dojazd metrem na przystanek MAX a dalej chwila pieszego spaceru.
  10. TARG ZŁOTA – Dzielnica Dubaju przy ujściu rzeki Dubaj Creek do Zatoki Perskiej, w której powstały liczne sklepy jubilerskie, targi przypraw i perfum. Polecam wysiąść na przystanku metra Al Ras i pieszo kierować się przez Targ Złota w kierunku przystanku Gold Souq lub odwrotnie. Przesiadka do zielonej linii metra możliwa jest na przystanku Burjuman